Cardio Sınıfı

Cardio

Cardio nedir?

Kalp ve damarları ile birlikte vücudun dolaşım sistemine “kardiyovasküler” sistem denir. Cardio sporu kalp, damar ve akciğerleri yoğun bir şekilde çalıştırıp güçlendirmesini sağlayan egzersiz türüdür. Cardio çalışmalarına örnek olarak koşu, yüzme, yürümek, ip atlamak, tenis gibi kalp ritminin yükseldiği nefes alış verişinin hızlandığı tüm egzersiz türleridir.

Cardio Egzersizinde Doğru Nefes Kullanımı

Spor egzersizlerinde doğru nefes alıp vermek çok önemlidir. Spor sırasında çok hızlı nefes alıp vermek oksijensiz çalışma yaptığınızın göstergesidir. Cardio egzersizinde asıl hedef aerobik yani oksijenli çalışma sistemini kullanmaktadır. Oksijensiz egzersizde nabız değeri %85’in üzerine çıkmış ve oksijenli solumda %60-75 arası gözlemlenmiştir.

Cardionun Yararları Nelerdir?

Cardio egzersizi insan vücudundaki kan dolaşımını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Dışarıdan alınan besinler parçalanarak kana geçer ve kalp ve dolaşım sistemi sayesinde bütün dokulara dağıtılmaktadır. Yapılan bu egzersiz ile kalp kaslarımızın kuvvetlenmesi sayesinde bir kere kalp pompalama yaptığında kan vücutta daha uzun yol almaktadır. Cardio sporu ile ile;

  • Damar tıkanıkları engellenmiş olur.
  • Kemik yoğunluğunun artması ile kadınların menapoz dönemi için önem kazanmaktadır.
  • Doğru beslenme programı ile kilo vermenize ve metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olur.

Kardiyo Egzersizleri

Kardiyo Antremanları nelerdir?

Koşu: Ciddi miktarda kalori yakmanızı sağlamaktadır. Ne kadar çok hızlı koşar ve koştuğunuz yol ile doğru orantılı olarak yağ kaybedersiniz.

Tabaka Protokolü : Yarım saatte 450 kalori harcayabilirsiniz. Bu tabaka kontrolü ile 4 dakika boyunca daha fazla yağ yakabilir ve daha hızlı forma girebilirsiniz.

İp Atlamak: Nostif egzersiz programında en yorucu egzersizlerden bir tanesidir. Hem zıplama hemde koşu yaptıran bu egzersiz ile tüm vücut kaslarınız çalışır.

HIIT Kardiyo: Bu egzersiz kas kütlenizi arttırmaktadır. Kişilere göre kalori yakımı farklılık göstermektedir.

Yüzme: Tüm vücut kaslarınız çalıştığı için en kalori yakıcı egzersizlerden bir tanesidir. Bu egzersiz ile yarım saat boyunca 400 kalori yakarsınız.

Hemen İletişime Geçebilirsiniz.
X